POREMEĆAJI CIRKULACIJE
Limfedem (otekline)
Limfedem je abnormalno nakupljanje limfne tekućine u potkožnom tkivu a nastaje kao posljedica smanjene mogućnosti transporta limfnog sistema.
Limfni zastoj može se pojaviti zbog infekcija i alergijskih reakcija, mehaničkih prepreka (uski odjevni predmeti, ozljede limfnih sudova, zračenja), nakon operativnih zahvata i trauma, nedostatka kretanja ili dugih putovanja, hladnoće ili topline, bolesti bubrega i proširenih vena, ozljeda mozga i živaca, slabosti limfnih žila, elefantijaza.
Limfedem može biti prisutan u ekstremitetima, trupu, trbuhu, glavi i vratu, genitalijama i unutarnjim organima.
Limfa je bezbojna tekućina koja se sastoji od plazme, bijelih krvnih stanica i nešto crvenih krvnih stanica. Stvara se u međustaničnom prostoru tkiva i prenosi hranjive tvari i kisik iz krvi do svake naše stanice a na povratku sakuplja štetne tvari kroz limfni susav. Imaju veoma važnu funkciju imuniteta. Limfociti (bijele krvne stanice) nastaju i pohranjeni su u limfnom tkivu, imaju sposobnost prepoznavanja stranih stanica, tvari, mikroba, kancerogenih stanica i reagiraju na njih, tj. limfni sustav skuplja tvari u određene limfne organe, nosi limfocite koji dolaze u kontakt sa stranim supstancijama, on ih uništava i izbacuje iz tijela.
Za razliku od arterija i vena gdje srce pumpa krv kroz tijelo, limfne žile same pumpaju limfnu tekućinu u limfne čvorove i na kraju u vensku cirkulaciju. Dodatno je limfni transport potpomognut kontrakcijom skeletnih mišića (mišićna i zglobna pumpa), pulzacijom arterija, peristaltikom crijeva, promjenama respiratornog tlaka, negativnim tlakom u centralnim venama ili vanjskim tlakom (limfna drenaža)
Kako smanjiti limfedem
Jedan od najučinkovitijih načina za smanjenje otekline je ručna limfna drenaža.
No postoje i drugi načini npr. nakon prijeloma ili operatinih zahvata moguće je napraviti tretman na nivou fascije a to možemo postići s Miofascial Release, IASTIM tehnikom ili pomoću Indibe radiofrekvencijom.
Limfedem nakon operativnog zahvata
Ukoliko se radi o uklanjanju tumora dojke ili ginekoloških zahvata a pogotovo nakon uklanjanja područnih limfnih čvorova može doći do komplikacija u smislu limfedema.
Limfedem ruke različitog stupnja često se manifestira odmah nakon terapije karcinoma dojke međutim pacijent se na njega požali tek nakon šta se počinju javljati ozbiljniji problemi. Otprilike 80% slučajeva limfedema koji slijede nakon mastektomije javljaju se unutar dvije godine za vrijeme terapije zračenjem.
Najčešće se pacijentice žale na:
- napetost
- osjećaj težine u ruci
- bolove
- smanjenu pokretljivost u ruci i području ramena
- parestezije
- slabost i nedostatak osjeta u ruci
Nastanak i ozbiljnost limfedema ovise o:
- tipu terapije – vrsti kiruškog zahvata, zračenja
- stupnju lokalnog limfnog oštećenja
- kompenzacijskoj sposobnosti limfnog sustava